Dowiedz się więcej o kursie
Pozwól nam przybliżyć ci kurs, którym jesteś zainteresowany. Wiemy, że decyzja musi zostać poparta dobrymi argumentami dlatego właśnie takie chcemy ci przedstawić!
Nowoczesna diagnostyka i metody terapii stawu barkowego

Opis kursu
Warsztat przygotowuje do samodzielnej pracy w zakresie funkcjonalnej diagnostyki kompleksu barkowego oraz wnioskowania i podejmowania decyzji o wdrożeniu modelu postępowania fizjoterapeutycznego lub rozszerzenia diagnostyki o badania obrazowe i konsultacje specjalistyczne. W sytuacjach w których pacjent zostanie zakwalifikowany do zabiegu ortopedycznego szkolenie pozwoli dobrać stosowną pre-fizjoterapię, model postępowania po zabiegowego i pozwoli efektywnie współpracować z chirurgiem ortopedą w procesie rehabilitacji.
21 godzin dydaktycznych
Terminarz
Jak wygląda kurs?
Szkolenie warsztatowe przygotuje uczestników do efektywnej diagnostyki fizjoterapeutycznej i kinezyterapii dysfunkcji w obrębie kompleksu barkowego. Przedstawię efektywne i poparte dowodami naukowymi formy terapii najczęstszych dysfunkcji kompleksu barkowego. Dodatkowo w trakcie warsztatu przedstawię nowoczesne formy monitorowania poprawy, diagnostycznie istotnych parametrów leczonych funkcji kompleksu barkowego. Dzięki włączeniu zdobytych umiejętności i wiedzy w codzienną praktykę stworzysz sobie możliwość nabywania dalszego doświadczenia klinicznego w tym obszarze.
Program kursu
- Wrocław - 18.10.2025
Dzień 1:
09:00 – 12:00 – Anatomiczno-biomechaniczne podstawy funkcji zespołu barkowego
- Anatomiczno-biomechaniczny związek struktur z ich funkcjami w zespole barkowym
12:00 – 12:15 – Przerwa kawowa
12:15 – 14:15 – Fizjologia funkcji i neurofizjologia
- Jak „software” obsługuje „hardware”
14:15 – 15:15 – Przerwa obiadowa
15:15 – 17:15 – Patomechanika i patofizjologia zaburzeń strukturalnych i funkcjonalnych zespołu barkowego
- Poszczególne jednostki chorobowe i traumatologia
17:15 – 18:30 – Fizjoterapeutyczna diagnostyka i monitorowanie terapii
- Testy funkcjonalne zespołu barkowego
- Testy strukturalne zespołu barkowego
- Czułość, specyficzność i powtarzalność testów wg EBM
- Obiektywne metody pomiaru parametrów biomechanicznych i fizjologicznych zespołu barkowego
- Kiedy konsultować pacjenta z lekarzem ortopedą
Dzień 2:
09:00 – 11:00 – Modele postępowań ortopedyczno-traumatologicznych
- Postępowania stosowane podczas leczenia ortopedyczno-traumatologicznego obręczy barkowej (zachowawcze, zabiegowe)
11:00 – 11:15 – Przerwa kawowa
11:15 – 13:15 – Modele postępowań fizjoterapeutycznych
- Postępowania zachowawcze w najczęstszych jednostkach chorobowych zespołu barkowego
- Postępowanie przedzabiegowe najczęstszych jednostkach chorobowych zespołu barkowego
- Postępowanie po zabiegowe w najczęstszych jednostkach chorobowych zespołu barkowego
13:15 – 14:15 – Przerwa obiadowa
14:15 – 16:15 – Dobór i stosowanie protokołów procedur i technik fizjoterapeutycznych stosowanych w leczeniu i rehabilitacji patologii kompleksu barkowego
- Techniki terapii manualnej
- Ćwiczenia funkcjonalne w leczeniu dysfunkcji kompleksu barkowego
- Trening (Jak budować cykle i jednostki terapeutyczno-treningowe)
16:15 – 18:00 – Podsumowanie i zakończenie
- Test ewaluacyjny
- Konstruktywna informacja zwrotna dla uczestników szkolenia oraz najważniejsze aspekty do wdrożenia – „take home message”
Prowadzący

Fizjoterapeuta, dr nauk o kulturze fizycznej, studia na wydziale i kierunku Fizjoterapii, wrocławskiej AWF ukończył w 2005 r. Po studiach rozpoczął równolegle pracę w dwóch obszarach: klinicznym jako fizjoterapeuta w ambulatoryjnych placówkach fizjoterapeutycznych oraz członek zespołu dydaktycznego a z czasem i badawczego, Zakładu Kinezjologii Wydziału Fizjoterapii Wrocławskiej AWF. Uczestniczył w projektach naukowych badających neurofizjologiczne mechanizmy jako podstaw funkcji motorycznych i elementy złożonego fenomenu adaptacji. We własnych projektach naukowo-badawczych w zakresie jego zainteresowań leżą neurofizjologiczne i biomechaniczne mechanizmy oddziaływania technik terapeutycznych w kinezyterapii. W zakresie klinicznych zainteresowań zawodowych terapeuty znajdują się: praktyczne zastosowanie neurofizjologii ruchu w postępowaniach fizjoterapeutycznych, zastosowanie obiektywnych metod diagnostyki i monitorowania terapii w kinezyterapii, szczególnie terapii manualnej, treningu medycznym, zastosowanie zasad funkcjonalnego leczenia dysfunkcji we wielu dziedzinach rekreacji ruchowej, sportu oraz fizjoprofilaktyki i ergonomii pracy, między innymi: trening wspomagający i kompensacyjny oraz profilaktyka urazów u wspinaczy, profilaktyka urazów barku w formie treningu i ergonomii pracy u alpinistów przemysłowych.
ZOBACZ CO O NAS MÓWIĄ
Szkolenie zostało zorganizowane rzetelnie i z pełną starannością. Zajęcia zostały przeprowadzone z dużym zaangażowaniem. Wyrażamy pozytywną opinię ze współpracy zarówno na etapie wykonania usługi jak i działań związanych z organizacją.
Klient
Zachodniopomorskie Centrum Onkologii
Świetny początek kursu „Masaż” na świeżym powietrzu. Szkolenie z Wellness Progressive Group są niesamowite
Klient
Halyna Televiak
Wykonawca dał się poznać jako kompetentny zaangażowany parter świadczący wysokiej jakości usługi zakresie szkoleń. Z przyjemnością rekomendujemy trenera oraz firmę jako profesjonalnego godnego zaufania partnera biznesowego.
Klient
Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej