Dowiedz się więcej o kursie
Pozwól nam przybliżyć ci kurs, którym jesteś zainteresowany. Wiemy, że decyzja musi zostać poparta dobrymi argumentami dlatego właśnie takie chcemy ci przedstawić!
Diagnostyka i fizjoterapia w neurourologii
Opis kursu
Szkolenie dotyczy zaburzeń neurologicznych w obszarze miednicy mniejszej, sposobach ich diagnozowania i możliwościach terapeutycznych. Kurs w części teoretycznej przypomni zaopatrzenie neurologiczne, w sposób praktyczny połączy wiedzę z teorią w pracy z pacjentem neurologicznym z dysfunkcjami urologicznymi.
20 godzin dydaktycznych
Terminarz
Jak wygląda kurs?
Kurs pozwala rozszerzyć warsztat pracy z pacjentami z zaburzeniami neurogennymi w dysfunkcjach dolnych dróg moczowych.
Celem szkolenia jest przybliżenie kursantom kompleksowej wiedzy w zakresie zaburzeń neurologicznych w obszarze miednicy mniejszej, sposobach ich diagnozowania i możliwościach terapeutycznych. Kurs w części teoretycznej przypomni zaopatrzenie neurologiczne, w sposób praktyczny połączy wiedzę z teorią w pracy z pacjentem neurologicznym z dysfunkcjami urologicznymi. Kursanci będą umieli wykorzystać skale diagnostyczne do oceny stanu funkcjonalnego pacjenta, aby na tej bazie zaplanować i poprowadzić terapię.
Szkolenie spełni oczekiwania fizjoterapeutów, masażystów, studentów kierunków medycznych.
Program kursu
- DIAGNOSTYKA I FIZJOTERAPIA W NEUROUROLOGII Wrocław - 26.04.2025
DZIEŃ 1
- 09.00 – rozpoczęcie kursu, sprawy organizacyjne
- 09.10 – 10. 30 – Część teoretyczna
Anatomia i fizjologia dolnych dróg moczowych.
Kontrola nerwowa czynności fizjologicznych – ośrodkowy i obwodowy układ nerwowy (neurofizjologia).
Patofizjologia, przyczyny zaburzeń prawidłowego funkcjonowania dolnych dróg moczowych, pęcherz neurogenny i jego typy.
- 10.30 – 10.40 – przerwa kawowa
- 10.40 – 12.15 – Część teoretyczna
Patofizjologia w poszczególnych typach pęcherza neurogennego w zależności od wysokości uszkodzenia układu nerwowego).
Pęcherz neurogenny w wybranych zespołach neurologicznych (udar mózgu, stwardnienie rozsiane, Choroba Parkinsona, urazy rdzenia, uszkodzenie ogona końskiego (dyskopatia), uszkodzenie splotu, guzy OUN, cukrzyca, przepukliny oponowo – rdzeniowe).
- 12.15 – 12.25 – przerwa kawowa
- 12.25 – 13.45 – Część praktyczna
Badanie i ocena postawy ciała pacjenta – ocena zaburzeń w obrębie dolnego kwadrantu ciała.
- 13.45 – 14.25 – przerwa obiadowa
- 14.25 – 16.00 – Część teoretyczna
Możliwości diagnostyczne pacjenta neurologicznego w zakresie urologii, ocena funkcjonalna pacjenta neurologicznego.
- 16.00 – 16.10 – przerwa kawowa
- 16.10 – 17.30 – część praktyczna
Możliwości diagnostyczne pacjenta neurologicznego w zakresie urologii, ocena funkcjonalna pacjenta neurologicznego – praca z pacjentem. Aspekty techniczne przeprowadzenia badania – wyposażenie gabinetu, przygotowanie terapeuty i pacjentki, higiena, zasady.
DZIEŃ 2
- 09.00 – 10.00 – część teoretyczna
Przedstawienie możliwości terapeutycznych
Terapia :
- farmakoterapia
- ostrzykiwanie toksyną botulinową
- cewnikowanie (przerywane- zasady, rodzaje cewników, cel; lub nadłonowe)
- trening behawioralny
- trening biofeedback
- elektrostymulacja w wybranych dysfunkcjach neurourologicznych
- fizykoterapia: neuromodulacja elektryczna w postaci elektrostymulacji przezodbytniczej
- TENS, przezskórna stymulacja nerwów piszczelowych
- stymulacja magnetyczna, laser
- neuromodulacja krzyżowa (przeprowadzana przez lekarza)
- 10.00 – 10.10 – przerwa kawowa
- 10.10 – 12.00 – część praktyczna
Diagnostyka funkcjonalna mięśni dna miednicy – diagnostyka dla potrzeb w fizjourologii
Badanie wizualne – ocena wzrokowa okolicy kroczowej i odbytowej z uwzględnieniem zmienności funkcjonalnej. Ocena statyki narządów miednicy mniejszej pod kątem jej zaburzeń (obniżenia), ocena zaburzeń czucia.
- 12.00 – 12.10 – przerwa kawowa
- 12.10 – 13.45 – część praktyczna
Ćwiczenia u pacjentów neurologicznych z zaburzeniami funkcji dolnych dróg moczowych: elementy treningu mięśni dna miednicy, praca w łańcuchach mięśniowych– uruchomienie taśmy głębokiej przedniej, terapia tkanek miękkich.
- 13.45 – 14.25 – przerwa obiadowa
- 14.25 – 16.00 – część praktyczna
Elementy jogi, pilates, core, ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia stabilizacji tułowia z elementami PNF.
- 16.00 – 16.10 – przerwa kawowa
- 16.10 – 17.15 – case study – omówienie przypadków klinicznych.
- 17.15 – 17.30 – zakończenie kursu – rozdanie certyfikatów dla uczestników kursu, podsumowanie najważniejszych zagadnień omawianych na kursie.
Prowadzący
Profil zawodowy: Specjalista w dziedzinie fizjoterapii. Od 1996 roku zatrudniona w Samodzielnym Szpitalu Klinicznym nr 4 w Lublinie jako mgr fizjoterapii. Jako dyplomowany terapeuta uroginekologiczny PTUG prowadzi działalność w zakresie fizjoterapii uroginekologicznej i opieki okołoporodowej w FizjoDonna. W latach 2015 – 2022 pełnomocnik Dziekana ds. kierunku Fizjoterapia na Wydz. Zam. UMCS w Puławach. Od 2024 roku koordynator kierunku Fizjoterapia na Wydziale Nauk o Człowieku Akademii WSEI w Lublinie. Profil naukowy: W 2006 roku ukończyła Akademię Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, kierunek Fizjoterapia. Doktorat w dziedzinie nauk o zdrowiu uzyskała w 2013 roku na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Publikuje oraz uczestniczy czynnie w konferencjach naukowo – szkoleniowych z dziedziny fizjoterapii. Od września 2020 roku pełni funkcję sekretarza Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii. Członek Polskiego Towarzystwa Uroginekologicznego. Od 2015 roku aktywnie uczestniczy w pracach Komitetu Naukowego Innowacyjna Fizjoterapia oraz recenzuje i promuje młodych naukowców w ramach pracy Fundacji Młodych Naukowców Tygiel. Doświadczenie dydaktyczne: Od 20 lat doświadczony pracownik dydaktyczny Uniwersytetu Medycznego w Lublinie na poziomie licencjackim i magisterskim. Promotor i recenzent licznych prac magisterskich w tym wielu wyróżnionych. Koordynator licznych warsztatów i szkoleń fizjoterapeutycznych w zakresie działalności Koła Naukowego oraz dla kadry medycznej.
ZOBACZ CO O NAS MÓWIĄ
Szkolenie zostało zorganizowane rzetelnie i z pełną starannością. Zajęcia zostały przeprowadzone z dużym zaangażowaniem. Wyrażamy pozytywną opinię ze współpracy zarówno na etapie wykonania usługi jak i działań związanych z organizacją.
Klient
Zachodniopomorskie Centrum Onkologii
Zaangażowanie zespołu trenerskiego, profesjonalizm oraz dobry stopień organizacji pozwala nam na polecenie działań edukacyjnych realizowanych przez Międzynarodowe Centrum Edukacyjne Wellness Progressive Group na rzecz innych placówek naukowo dydaktycznych.
Klient
Instytut Zdrowia, Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa w Nowym Targu
Wykonawca dał się poznać jako kompetentny zaangażowany parter świadczący wysokiej jakości usługi zakresie szkoleń. Z przyjemnością rekomendujemy trenera oraz firmę jako profesjonalnego godnego zaufania partnera biznesowego.
Klient
Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej