Kurs PNF – co to jest? To specjalistyczne szkolenie skupiające się na metodzie PNF, czyli proprioceptywnym torowaniu nerwowo-mięśniowym. Metoda ta wprowadziła nową jakość w rehabilitacji pacjentów z zaburzeniami ruchu. Opracowana została w latach 40. XX wieku przez dr Hermana Kabata oraz Margaret Knott. Z biegiem lat znalazła duże zastosowanie wśród pacjentów z dolegliwościami i schorzeniami dotyczącymi narządu ruchu. Na czym polega i jakie płyną z niej korzyści? Właśnie na tym skupimy się w niniejszym artykule.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Kurs PNF – co to jest i na czym polega?
- Kursu PNF – z korzyścią dla pacjentów
- Podsumowanie
Kurs PNF – co to jest i na czym polega?
Obecnie kursy PNF cieszą się dużą popularnością w wielu krajach, w tym i w Polsce (już w 1997 roku w Warszawie, dzięki współpracy Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii z niemieckim Centrum Związku Fizjoterapeutów, odbyło się pierwsze takie szkolenie). Ta rozbudowana metoda skupia się na filozofii, gdzie funkcja (siła mięśni, zakresy ruchu, powtarzalne ćwiczenia) rządzi strukturą (daną częścią, elementem ciała). Podejście to sprawia, że każdy pacjent postrzegany jest całościowo, nie tylko jako zbiór osobnych przypadłości wymagających leczenia. Inne kursy doszkalające dla fizjoterapeutów, skupiają się na innych metodologiach.
Kurs PNF uczy, uświadamia oraz pokazuje, jak dzięki zdrowym regionom ciała, a także odpowiednio dobranym i powtarzanym ćwiczeniom można zmieniać konkretne struktury w ciele, wywołujące, np. dyskomfort, ból, czy ograniczenia ruchu. Właśnie dlatego, wybierając kursy dla fizjoterapeutów, warto postawić na PNF, metodę pozwalającą wyjść poza schematy i pracować z pacjentem w innym sposób niż dotychczas.
Kursu PNF – z korzyścią dla pacjentów
Wybierając kurs PNF zyskuje się nowe umiejętności, dzięki którym bardziej świadomie i całościowo można wpływać na kondycję pacjentów. Metoda ta chętnie jest stosowana w przypadku wielu osób – zarówno dzieci, jak i dorosłych. W grupie chorych znajdują się między innymi pacjenci, którzy przeszli udar, są w trakcie rehabilitacji po zabiegu lub operacji, odczuwają bóle kręgosłupa, mają wadę postawy, mają zdiagnozowaną patologię biodra, kolana, barku, pacjenci z chorobą Parkinsona i wiele innych przypadków. Cena kursu PNF zależna jest od wielu elementów. Patrząc jednak na uniwersalne zastosowanie tej metody, jest to inwestycja warta rozważenia.
Dlaczego kurs PNF jest tak popularny, a sama metoda szczególnie doceniana przez pacjentów? Przede wszystkim jest ona efektywna i motywuje cały organizm do wykorzystania drzemiących w nim rezerw energii – niezależnie od schorzenia i dolegliwości, z jaką zmaga się pacjent. Mówiąc o innych korzyściach, należy wspomnieć o tym, że metoda PNF zaleca patrzeć na pacjenta w sposób całościowy. Zatem fizjoterapeuta:
- podczas pracy z osobą chorą nie skupia się jedynie na jej dolegliwości, jednym elemencie ciała. Proponuje i pokazuje ćwiczenia, ruchy angażujące zdrowe obszary, pozytywnie wpływające na całość. Efekt? Pacjenci:
- są dużo bardziej zmotywowani i zaangażowani;
- nie odczuwają bólu i dyskomfortu;
- lepiej znoszą psychicznie ćwiczenia.
Podsumowanie
W niniejszym wpisie wytłumaczyliśmy, co to jest kurs PNF oraz na czym skupia się ta metoda. Podczas szkolenia uczestnicy poznają nie tylko suchą teorię, ale i otrzymują narzędzia w postaci wzorców oraz technik, które mogą wykorzystać w praktyce. Cena kursu PNF uzależniona jest od każdego organizatora. Zachęcamy do zajrzenia na stronę z ofertą, a w razie dodatkowych pytań do indywidualnych konsultacji. Warto również zajrzeć na: dofinansowania do kursów, w poszukiwaniu innych, rozwojowych szkoleń.